Efektywne zarządzanie zasobami informatycznymi oparte jest o wiedzę o tym, jaki sprzęt komputerowy, oraz jakie systemy operacyjne i aplikacje wchodzą w ich skład. Zwykle wiedza ta jest rozproszona pomiędzy poszczególne osoby korzystające z tych zasobów, lub brak jej w ogóle. Taka sytuacja niekorzystnie wpływa na politykę przedsiębiorstwa dotyczącą zakupów sprzętu i oprogramowania komputerowego, oraz na administrację tymi zasobami.
Rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie pełnej informacji o posiadanych zasobach sprzętowych i zainstalowanym oprogramowaniu jest przeprowadzenie audytu informatycznego. W jego ramach można wyróżnić:
• Audyt sprzętu
• Audyt oprogramowania
• Audyt legalności oprogramowania
Ze względu na dynamikę rozwoju informatyki i wynikające z tego zmiany posiadania firmy, audyt informatyczny powinien być przeprowadzany co pewien okres, jak długi zależy od specyfiki firmy.
Audyt informatyczny można przeprowadzić we własnym zakresie, lub zlecić wykonanie tego typu usługi firmie z zewnątrz. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak fachowcy z zewnątrz mają tę przewagę, że posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie potrzebne do wykonania takiego zadania.
Ponadto wykonana przez nich ocena będzie niezależna i obiektywna.